Вирощування огірків на шпалері
Вирощування огірків на шпалері

Вирощування овочів на шпалері - відомий спосіб в агрономії. З давніх часів в Китаї, де дорожать кожним клаптиком землі, шпалерний метод вирощування різних овочів практикується дуже широко. Адже він дозволяє не тільки ефективно використовувати ділянку, але і продовжити терміни надходження свіжих овочів. Вирощування овочів даними способом має багато переваг:
• рослини, розташовані по вертикалі, доступні для догляду і збору врожаю;
• листя краще освітлюються, в них активніше йде фотосинтез, а отже - плоди дозрівають швидше;
• овочі добре провітрюються, що перешкоджає розмноженню хвороботворних грибів і бактерій.
Однак є недоліки: вітер може швидко охолодити рослини і нанести механічні пошкодження. При цьому посилюється випаровування води, тому доведеться поливати частіше. Складовими елементами шпалери є опорні стовпи, металевий дріт, шпалерна сітка. Шпалеру рекомендують встановлювати на рівних ділянках з невеликим схилом південної експозиції, які захищені від вітрів і мають родючі грунти. Опорні стовпи можуть бути металевими, дерев'яними або залізобетонними. Висота опор від поверхні ґрунту варіює від 1 до 2м залежно від сили росту сорту або гібриду, при цьому в грунт опори зазвичай поглиблюють на 0,5 м. Дерев'яні опори використовують не більш 2-3 років, тоді як залізобетонні і металеві можуть використовуватися більш тривалий термін.
При шпалерному культурі ґрунтового огірка рослини краще висаджувати на гряді в один рядок (по центру гряди). Відстань між сусідніми рядками становить 1-1,5 м; між рослинами в рядку - 15-20 см для слабо гілкуються гібридів і 25-30см для гібридів з хорошим розгалуженням. По центру гряди вкопують стовпи висотою до 2м над поверхнею грунту. Відстань між стовпами - близько 4-5м. Між стовпами натягують горизонтальні дроту (на висоті 10-15см, 100 - 110 і 180 - 200см від рівня землі), до яких прикріплюють пластикову сітку з розміром чарунки 15-20см. Така сітка постійно є у продажу в спеціалізованих магазинах »»» іноді вместо верхнього дроту до стовпів зверху прибивають дерев'яну рейку, яка, на відміну від дроту, не буде провисати.
Для прискорення початку плодоношення у відкритому грунті краще використовувати розсадний спосіб або, у випадку прямого висіву насіння, вирощувати молоді рослини спочатку під тимчасовими плівковими укриттями. Наприклад, під шпалерою встановлюють елементарний плівковий каркас з дуг. Інший варіант: нетканим матеріалом вкривають всю шпалерну конструкцію.
Строки сівби визначаються температурою та вологістю ґрунту на глибині майбутнього залягання насіння. Сівбу починають при 12-150С на глибині 5см вздовж шпалери в виготовлені маркером лунки з інтервалом 15 - 20см.
Розсаду вирощують у поживних горщиках або касетах. Ґрунт повинна бути легкою за механічним складом і поживній, повітропроникною і вільної від збудників хвороб і шкідників, мати слабокислу реакцію середовища.Розсада при висадці повинна бути у віці 15-20дней і мати 2-3 розвинених справжніх листків. Висадку проводять, коли мине загроза останніх весняних заморозків, на глибину до першого справжнього листка. Після висадки розсади поверхню грунту потрібно замульчувати сухою землею.
При формуванні рослин в нижніх 3-5 вузлах головного стебла вищипують всі зав'язі і бічні пагони. Вище по стеблу залишають вже всі зав'язі, а бічні пагони прищипують: до висоти рослини 50см - на 1-2 аркуша, вище - на 2-4 листків. Верхівку батоги, якщо вона доростає до верхнього дроту, рідко обкручивая навколо неї, пускають вздовж цієї дроту (у всіх рослин - в одну сторону) або, обережно обкрутив 2раза навколо верхнього дроту (стебло при цьому не повинен заламуватись!), переводять на іншу сторону сітки.
У відкритому грунті з - за настання серпневих похолодань ріст стебла закінчується раніше порівняно з вирощуванням в теплиці. Тому верхівки основних батогів тут, як правило, не прищипують. У холодні ночі на шпалери можна накидати не тканий укривний матеріал.
Невід'ємним елементом технології вирощування рослин на вертикальній шпалері є зрошення. Найбільш ефективно застосування крапельного зрошення, що дозволяє економити витрати води. Поливи призначаються, коли вологість ґрунту знижується до нижнього допустимого значення 75 - 80% НВ. На ділянці, передбаченому для будівництва системи крапельного зрошення, попередньо проводиться передпосівна обробка грунту і, при необхідності, вносять грунтові гербіциди.
Монтаж системи крапельного зрошення проводиться після встановлення опорної системи. При розсадному способі вирощування огірка, як з мульчирующим покриттям, так і без нього, монтаж системи крапельного зрошення здійснюється до висадки розсади.
При безрозсадному способі без мульчують покриття поливні трубопроводи разом з нетлоновой сіткою підвішуються на нижню дріт опорної системи. Монтаж їх може здійснюватися до, після і під час висівання огірка. При застосуванні мульчують покриття монтаж поливних трубопроводів і системи в цілому здійснюється до висіву.
При вирощуванні огірків на опорній шпалері розсадним способом рослини починають плодоносити на 20 - 25 днів раніше безрассадных, а збір урожаю триває до другої декади вересня. Плоди треба збирати регулярно, не допускаючи їх переростання, оскільки це перешкоджає утворенню нових плодів. Врожайність рослин у порівнянні з технологією в розстилання підвищується в 2-3 рази. Це відбувається в наслідок кращого використання поверхні плодоношення, кращого освітлення рослин, більш зручною та ефективною захисту рослин від шкідників і хвороб, зручного збору врожаю. Досвід європейських країн з вирощування огірка на вертикальній шпалері і деяких господарств України свідчить, що за даної технології при застосуванні краплинного зрошення можна одержувати стабільні високі врожаї на рівні 50т/га і більше.

04.02.2015

Все новости


Читать далее >>
11.03.2020
Прованто Вернал
Гарна картопля без колорадів! https://www.youtube.com/watch?v=nuIoSwKa-Qk